Jeśli planujesz podszlifować język podczas urlopu, to przyda Ci się kilka praktycznych informacji o tym, jak połączyć urlop z nauką języka niemieckiego i najpełniej wykorzystać pobyt.
1. Pytaj o znaczenie słowa, które słyszysz po raz pierwszy.
Najważniejsze podczas nauki języka obcego jest pozbycie się wstydu podczas komunikacji. Jeśli nie znasz jakiegoś słowa, to po prostu dopytaj o jego znaczenie. Nikt przecież nie będzie ciebie rozliczał z tego, na jakim poziomie językowym jesteś. Weź przy tym pod uwagę, że słownictwo może się różnić regionalnie – w szczególności jeśli mówimy o Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Choć już nawet w samych Niemczech możesz się spotkać z różnymi określeniami znanych Ci przedmiotów czy czynności. Możesz też usłyszeć określenia typowe dla danego miejsca. To są smaczki językowo-kulturowe, które możesz poznać tylko obcując z kulturą i ucząc się języka na miejscu. Bądź ciekawy i dopytuj o składniki składniki lub sposób przyrządzania regionalnych potraw, nazwy zwierząt, roślin czy innych typowych zjawisk dla danego kraju.
2. Przeglądaj darmowe gazety i kolorowe magazyny popijając ulubioną kawę.
Niemcy kochają kafejki, knajpki, restauracje, brunche i lunche. Chodzą by napić się Milchkaffee i poplotkować ze znajomymi. W każdej takiej knajpce lub lokalu znajdziesz stolik ze stertą gazet, magazynów i prospektów z mnóstwem informacjami o lokalnych wydarzeniach. To najlepszy sposób, by dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w mieście, zapoznasz się z akcjami społecznymi albo promocjami w okolicznych sklepach…
3. Czytaj etykiety na produktach.
Zdziwisz się, jak wiele można się nauczyć, czytając składniki wyrobów spożywczych i etykiety w sklepach. Wiedzę możesz wykorzystać w bardzo praktyczny sposób, np. szukając przepisów kulinarnych, które zawierają dany składnik.
Szczególnym wyzwaniem jest zapoznanie się z różnymi sposobami przyrządzania potraw i przetworów. Przyda Ci się to, nie tylko w czasie zakupów i restauracjach, ale również podczas rozmów na temat kuchni.
4. Zbadaj ofertę kulturalną danego miejsca.
W szczególności latem w dużych miastach jak Berlin czy Hamburg znajdziesz szeroką ofertę kin plenerowych, czy przedstawień teatralnych dla całej rodziny. W Berlinie, mieście słynącym z bycia rajem dla start up’ów znajdziesz olbrzymią ofertę wykładów tematycznych, do których dostęp jest często darmowy. Przy okazji posłuchania ciekawej prelekcji zwiedzisz nowoczesne miejsca coworkingowe i będziesz miał możliwość zawrzeć nowe kontakty prywatne lub biznesowe.
Warto szukać informacji o tym, co w naszej miejscowości się dzieje. Poza internetem, poczytaj tablice ogłoszeniowe na ulicach, w bibliotekach i galeriach.
5. Wypatruj reklam, graffiti i niekonwencjonalnych ogłoszeń.
Napisy na murach i nie do końca formalne ogłoszenia są inspirującą kopalnią wiedzy nie tylko o języku, ale również o kulturze.
6. Znajdź pchli targ.
Używaną książkę można tam nabyć już za jedno euro. Słynne niemieckie Flohmarkty są częścią kultury ulicznej i prawdziwą kopalnią perełek i inspirujących znalezisk. Aby dogadać się ze sprzedawcą nie musisz nawet używać języka 🙂 Wybieraj autorów niemieckojęzycznych, a będzie to wspaniała pamiątka z podróży.
Pchli targ to również wspaniała opcja na luźną rozmowę ze sprzedającymi, którzy mają dużo czasu i cierpliwości w trakcie trwania kiermaszu.
7. Słuchaj miejscowego radia jadąc samochodem.
To jedna z moich ulubionych praktyk aktywnej nauki języka w podróży. Jadąc autem włączam radio i natychmiast podchwytuje lokalne hity. Staram się zrozumieć pojedyncze słowa i frazy. Zazwyczaj próbuje je od razu sprawdzić w google translator w telefonie, ale nie jest to jedyna właściwa droga. Jeśli nie wiesz jak napisać nowe słowo, nie staraj się go na siłę odnaleźć, skup się na zrozumieniu kontekstu. Po powrocie z urlopu będziesz miał miłe skojarzenia z piosenkami, które nuciłeś sobie podczas podróży. Poza tym słuchanie audycji i programów w obcym języku trenuje ucho i uczy wychwytywać coraz więcej słówek i wyrażeń.
8. Oglądaj telewizję w hotelu.
Wykorzystaj ten czas i postaraj się obejrzeć wiadomości, reportaże, może jakiś film lub serial. Jeśli podróżujesz z dzieckiem to bajka będzie idealnym wyborem dla całej rodziny, dziecku zazwyczaj wystarczą kolorowe, poruszające się plansze, a dla Ciebie będzie to prosty i przyjazny język, dzięki któremu osłuchasz się z językiem. Nie od razu wszystko zrozumiesz, ale pamiętaj, że kropla drąży skałę.
Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą w efektywnym szlifowaniu języka oraz udanej podróży. Zachęcam do podzielenia się opinią i relacją z podróży w komentarzu.
Urlop za granicą bez znajomości języka? Przygotuj się, zapisz sobie podstawowe zwroty, które będziesz mógł wykorzystać w sytuacjach codziennych.