10 ciekawostek dotyczących języka polskiego

10 ciekawostek języka polskiego
Język polski, uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie, skrywa w sobie niezliczone, fascynujące tajemnice. Nawet dla rodowitych mieszkańców Polski, polszczyzna pozostaje wyzwaniem, zwłaszcza z uwagi na bogactwo słownictwa, które obejmuje ok. 130 tysięcy słów. Według szacunków Profesora Mirosława Bańki, przeciętny Polak posługuje się około 30 tysiącami słów. Osoby wyjątkowo oczytane i erudycyjne mogą znać nawet 100 tysięcy wyrazów, choć Profesor zaznacza, że takie przypadki są wyjątkowo rzadkie. Z pewnym przekonaniem możemy stwierdzić, że tłumacze przysięgli z reguły przewyższają tę średnią. Zapraszamy do zgłębienia 10 ciekawostek dotyczących języka polskiego, których może jeszcze nie znacie!

e-learning

Rozwój na Twoich zasadach

1. Alfabet

Abecadło języka polskiego, czyli graficzny zapis mowy, skrywa w sobie fascynujące szczegóły. Wywodzi się ono z alfabetu łacińskiego i posiada 32 litery. Każda z nich to nie tylko litera, ale często historia, dźwięk i specyfika polskiego języka.

2. Skąd pochodzi nasz język

Mimo że z dumą podkreślamy unikatowość polskiego języka, to prawda jest taka, że wywodzi się on z praindoeuropejskiego korzenia. Nasze słowo kształtuje się w kontekście tego starożytnego języka, przekształcając się na przestrzeni wieków w to, co znamy dzisiaj. Niegdyś język nie posiadał żadnych zasad gramatycznych i ortograficznych. Najstarsze zdanie zapisane w języku polskim pochodzi 1270 roku zapisane na karcie 24 Księgi henrykowskiej. W 1475 roku we Wrocławiu powstał pierwszy polski druk, zawierał on trzy modlitwy katolickie. Wydarzenie to miało miejsce 35 lat po wynalezieniu druku przez Gutenberga.

3. Liczba słów a trudność języka

Mimo pozornej skromności ilości słów, jakimi posługujemy się na co dzień, język polski uchodzi za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie. To nie tylko kwestia liczby słów, ale też ich różnorodności, fleksyjności i możliwości tworzenia subtelnych niuansów.

4. Polszczyzna na świecie

Choć język polski jest skomplikowany, posługuje się nim jedynie 50 milionów ludzi, a większość z nich to oczywiście Polacy. To sprawia, że jesteśmy członkami elitarnej grupy, która ma przyjemność władać tym pięknym, choć wymagającym językiem.

5. Przezroczystość językowa

Język polski, ze swoją strukturą gramatyczną, pozwala na tworzenie bardzo precyzyjnych wyrażeń. Znana jest nawet anegdota o tłumaczeniu słowa „przezroczystość” na inne języki, gdzie okazuje się, że polszczyzna jest jednym z niewielu języków, które posiadają tak precyzyjne określenie.

6. Trudności mowy polskiej

Brzmienie polskiego języka jest równie fascynujące, co jego słownictwo. Dźwięki, jakie tworzymy, układają się w harmonijną i wyjątkową melodię, która jest jednocześnie wyzwaniem fonetycznym. Według badań przeprowadzonych na świecie przez niezależne źródła, język polski zaliczono do grona jednych z trudniejszych języków.

7. Współczesność w języku starożytnym

Mimo, że polski język rozwija się dynamicznie, nadal możemy spotkać archaiczne słowa, które przetrwały wieki, nadając naszym rozmowom nutę współczesności osadzoną w historii. Polacy mają bardzo dużą skłonność do tworzenia nowych słów. W obecnych czasach, kiedy rozwój techniki upowszechnił korzystanie z internetu, powstaje bardzo wiele nowych słów i wyrażeń. Przykładem tej nowomowy mogą być takie słowa jak: bloger, jutuber, influencer itp.

8. Feminatywy w języku polskim

Feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne dotyczące nazw zawodów i funkcji, oficjalnie zagościły w słowniku dopiero w XX wieku, a wraz z nimi żeńskie nazwy zawodów, jak: psycholożka, adwokatka, lekarka, socjolożka,  doktorka czy sprzedawczyni.

Ciekawostki z języka polskiego zawsze dostarczają zarówno nauki, jak i rozrywki. Warto zauważyć, że nasz ojczysty język nieustannie ewoluuje, dlatego poświęcanie mu uwagi jest ważne nie tylko w ramach szkolnych zajęć, ale także w codziennym życiu. Zrozumienie tych subtelnych zmian i nowości językowych pomaga nam lepiej odzwierciedlać rzeczywistość w naszej mowie oraz utrzymywać żywotność języka.

9. Polski język a poezja

Polski język jest idealny do poezji. Dzięki liczbie spółgłoskowych, melodyczności i bogactwu rymów, poezja polska zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej.

10. Wielogłos w dialekcie góralskim

Dialekt góralski, pełen charakterystycznych słów i wyrażeń, stanowi osobny świat w polskim języku. Jego bogactwo dźwięków sprawia, że rozmowy górali są jak melodyjna opowieść.

Na zakończenie mamy dla Was ciekawostkę bonusową. 

Jak sądzicie, ile słów trzeba znać, aby móc się komunikować w języku polskim?

Jeśli spojrzymy na fakt, że znamy zazwyczaj znacznie mniej słów, niż jesteśmy w stanie oszacować, warto zastanowić się, jak niski może być próg porozumienia w języku polskim. Badacze z Uniwersytetu w Białymstoku podjęli się tego zadania, chociaż głównym celem było określenie minimalnej liczby słów, jaką cudzoziemcy powinni opanować, aby płynnie porozumiewać się po polsku. Ich wyniki wskazują, że ta liczba wynosi dwa tysiące słów. Oczywiście, dla rodzimych użytkowników języka, taka minimalna ilość wydaje się mało prawdopodobna. Mamy nadzieję, że żaden z naszych rodaków nie znajdzie się w takim ograniczeniu słownym!

Przeczytaj także: Bogactwo językowe Polski: dialekty i regionalizmy

e-learning
Agnieszka Le Roch-Murat

Agnieszka Le Roch-Murat

Jestem współzałożycielką platformy e-learningowej Openmind4zero, w firmie odpowiedzialna za zasoby, jakość szkoleń i strategie dydaktyczne. Od 22 lat pracuję jako tłumacz i lektor języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. Spełniam się również jako szkoleniowiec i team leader w obszarach związanych z tłumaczeniem, nauczaniem i wykorzystywaniem języków obcych w przestrzeniach zawodowych. Moje zacięcie pisarskie wyrażam w blogach, satyrach i tekstach piosenek. Angażuję się także w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Najnowsze wpisy:

Udostępnij ten artykuł:

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter