10 kreatywnych sposobów, jak połączyć ferie świąteczne z nauką języka polskiego.

Przygotowaliśmy 10 kreatywnych pomysłów na połączenie ferii świątecznych z aktywną nauką języka polskiego. Dowiedz się więcej
Czy ferie świąteczne mogą być czasem nie tylko relaksu, ale także skutecznego rozwijania umiejętności językowych? Oczywiście! Oto 10 pomysłów, jak zintegrować naukę języka polskiego w przyjemny sposób podczas świątecznej przerwy:

e-learning

Rozwój na Twoich zasadach

1. Świąteczne przepisy w języku polskim

W tym okresie wiele osób spędza czas na gotowaniu świątecznych potraw. Wybierz kilka przepisów na tradycyjne polskie dania i spróbuj przygotować je, korzystając z instrukcji po polsku. To doskonała okazja do nauki nowych słów związanych z kuchnią!

Przepis na kutię, która jest tradycyjną potrawa wigilijną z gotowanej pszenicy i maku z dodatkiem bakalii – rodzynek i migdałów:

Składniki:

1 szklanka ziaren pszenicy

1 szklanka maku

1/2 szklanki cukru pudru (lub do smaku)

3 łyżki likieru Amaretto lub kilka kropli ekstraktu migdałowego

4 łyżki miodu

50 g rodzynek

50 g migdałów

1/2 szklanki słodkiej śmietanki

Przygotowanie:

  • Pszenicę wypłukać, zalać na noc wrzącą wodą. Następnego dnia zagotować, odcedzić, wlać świeżą wodę i gotować do miękkości (3 – 4 godziny)*. Znów odcedzić.
  • Mak opłukać, sparzyć wrzątkiem, odsączyć i zemleć w maszynce z gęstym sitkiem.
  • Połączyć z odcedzoną pszenicą, z rozpuszczonym i podgrzanym miodem oraz z cukrem pudrem i likierem Amaretto lub ekstraktem migdałowym.
  • Dodać posiekane bakalie. Wymieszać ze śmietanką i wstawić na kilka godzin do lodówki.

2. Choinka z polskimi kolędami

Podczas ozdabiania choinki lub przygotowań do świąt, włącz polskie kolędy. Obejrzyj teksty piosenek, tłumaczenia i spróbuj śpiewać razem z nimi. To nietypowy sposób na zanurzenie się w polskiej kulturze świątecznej.

Dla tych, którzy chcą się przygotować do kolędowania, mamy zestawienie najpiękniejszych polskich kolęd:

„Do szopy, hej pasterze”

„Lulajże Jezuniu”

„Mędrcy świata, monarchowie”

„Mizerna cicha, stajenka licha”

„Nie było miejsca dla Ciebie”

„Bóg się rodzi, moc truchleje”

„Dzisiaj w Betlejem”

„Jezus malusieńki”

„Wśród nocnej ciszy”

„Gdy się Chrystus rodzi”

„Gdy śliczna Panna”

„Gore gwiazda Jezusowi”

„Hej kolęda, kolęda”

3. Polskie kartki świąteczne

Zamiast kupować gotowe kartki świąteczne, stwórz własne! Napisz życzenia po polsku i poćwicz wyrażenia związane z życzeniami świątecznymi. To świetny sposób na praktykę nowego słownictwa.

Przykład:

Niech czas Bożego Narodzenia będzie pełen ciepła, radości i wytchnienia od codziennego pędu. Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 

życzy…

4. Filmy i seriale na świąteczny nastrój

Znajdź polskie filmy lub seriale o tematyce świątecznej. Obejrzyj je z polskimi napisami lub bez nich, w zależności od swojego poziomu zaawansowania. To doskonała okazja do osłuchania się z naturalną wymową i zwrotami językowymi.

“Listy do M.” to świąteczny klasyk filmowy z plejadą znakomitych polskich aktorów.

5. Podaruj sobie polską książkę

Podaruj sobie książkę po polsku na okres świąteczny. To może być zarówno literatura piękna, jak i popularnonaukowa. Czytanie książek w języku polskim to skuteczny sposób na poszerzanie słownictwa i zrozumienie konstrukcji zdania.

Wybrane świąteczne tytuły polskich autorów:

„Światełko w oknie”, Magdalena Kordel

„Świąteczna piosenka”, Natalia Sońska

“Zima w Małej Przytulnej”, Magdalena Witkiewicz

“Zielona Gwiazdka”, Krystyna Mirek

6. Świąteczne kalendarze adwentowe z polskimi słówkami

Zamiast tradycyjnych kalendarzy adwentowych, przygotuj kalendarz słowniczek. Każdego dnia otwieraj nowe okienko z polskim słówkiem, związanym np. ze świętami, jedzeniem czy tradycjami. To zabawny sposób na codzienną dawkę nowego słownictwa.

Przykładowe słówka dotyczące ozdób świątecznych:

choinka, jodła, sosna, siano, jemioła, świeca , lampki choinkowe, bombka, dzwonek, wieniec, kominek, gwiazda, kula śnieżna, kalendarz adwentowy, dziadek do orzechów, łańcuch na choinkę

7. Zimowe spacerki z podcastami po polsku

Podczas spacerów po śnieżnych krajobrazach, posłuchaj podcastów w języku polskim. Wybierz te o tematyce związanej ze świętami lub zimą. To doskonałe uzupełnienie doświadczenia audiowizualnego.

Listę propozycji z gatunku ‘społeczeństwo i kultura’ znajdziesz tutaj

8. Nauka języka polskiego w świątecznych zgadywankach

Podczas rodzinnych spotkań, zorganizuj zabawne gry słowne. Stwórz zestaw polskich zgadywanek, rebusów lub krzyżówek związanych ze świętami. To kreatywny sposób na aktywizację umiejętności językowych. Możesz to robić w formie zabawy w zimowe wieczory lub użyć multimedialnej i prostej prostej w obsłudze aplikacji do generowania rebusów dostępnej tutaj.  

9. Polski język w świątecznych tradycjach

Opowiedz swoim rodakom historię świąt związanych z polską kulturą. Omów zwyczaje, tradycje i wydarzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia. To nie tylko świetny sposób na naukę, ale także szansa na lepsze zrozumienie polskiego kontekstu kulturowego.

Wybrane polskie tradycje to: ubieranie choinki, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, łamanie się opłatkiem, przygotowanie 12 potraw wigilijnych czy pozostawienie wolnego miejsca przy stole. 

10. Zrób sobie prezent na święta i podaruj kurs e-learningowy

Podaruj sobie kurs języka polskiego jako prezent świąteczny. Wiele platform e-learningowych oferuje specjalne zniżki i promocje w okresie świątecznym. To doskonała okazja, aby rozpocząć nowy kurs i w pełni wykorzystać czas wolny. 

10 kreatywnych sposobów, jak połączyć ferie świąteczne z nauką języka polskiego. 1

Nauka języka polskiego podczas ferii świątecznych nie musi być monotonna. Dzięki tym pomysłom, połączysz przyjemność świątecznych aktywności z efektywnym rozwijaniem umiejętności językowych. Wesołych Świąt i owocnej nauki!

Czytaj również: Egzamin języka polskiego dla obcokrajowców – jak się przygotować?

e-learning
Agnieszka Le Roch-Murat

Agnieszka Le Roch-Murat

Jestem współzałożycielką platformy e-learningowej Openmind4zero, w firmie odpowiedzialna za zasoby, jakość szkoleń i strategie dydaktyczne. Od 22 lat pracuję jako tłumacz i lektor języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. Spełniam się również jako szkoleniowiec i team leader w obszarach związanych z tłumaczeniem, nauczaniem i wykorzystywaniem języków obcych w przestrzeniach zawodowych. Moje zacięcie pisarskie wyrażam w blogach, satyrach i tekstach piosenek. Angażuję się także w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Najnowsze wpisy:

Udostępnij ten artykuł:

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter