Motywacja i e-learning – Jak utrzymać motywację podczas nauki online?

W jaki sposób utrzymać motywację podczas nauki w trybie online, stosując np. e-learning? Zebraliśmy kilka efektywnych sposobów.
W dobie Internetu i technologii nauka online staje się coraz bardziej popularna. Daje nam ona dostęp do niezliczonych źródeł wiedzy. E-learning jest jedną z metod, która umożliwia naukę w wygodnym tempie i czasie. Jednak utrzymanie motywacji podczas nauki online może być wyzwaniem. Zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym dowiesz się, jak utrzymać motywację na odpowiednim poziomie.

e-learning

Rozwój na Twoich zasadach

Odpowiednie miejsce pracy

Utrzymanie długofalowej koncentracji podczas nauki za pomocą e-learningu wymaga na pewno właściwego stanowiska pracy. Dobre oświetlenie, ergonomiczny stół i wygodne krzesło mogą znacząco wpłynąć na komfort nauki. Ważne jest, aby oddzielić miejsce pracy od przestrzeni życiowej. Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć w swoim mieszkaniu odizolowane i ciche miejsce, bez telefonu i telewizora. A przede wszystkim z dala od sieci społecznościowych! Staraj się unikać pracy w swojej sypialni, w tym miejscu musi pozostać miejscem relaksu i odpoczynku.

Określ cele nauki

Pierwszym krokiem do utrzymania motywacji jest określenie celów nauki online. Dlaczego uczysz się online? Czy chcesz zdobyć nowe umiejętności, poprawić swoją wiedzę, czy uzyskać konkretne kwalifikacje? Nie trać z oczu swojego celu.

Ilekroć poczujesz się zbyt leniwy, aby wykonywać swoją pracę lub zniechęcony tempem swoich postępów, zastanów się przede wszystkim, dlaczego zapisałeś się na ten kurs. Czy chodziło Ci o zdobycie nowej umiejętności, która może pomóc Ci w obecnej pracy? Czy chciałeś uzyskać certyfikat, który zakwalifikuje cię do innej pracy? A może celem jest rozwój osobisty, może o nowe hobby? Niezależnie od powodów, ważne jest, aby o nich pamiętać, aby zmotywować Cię do dalszego działania. Szkoda byłoby zmarnować poczynioną dotychczas inwestycję pieniędzy i czasu.

Wyznaczaj realistyczne cele stosując e-learning

Nie ma nic bardziej demotywującego niż strach przed osiągnięciem niemożliwego. Przyjrzyj się swojemu harmonogramowi i ustal cele, które możesz osiągnąć w rozsądnym czasie. Istotne jest również stworzenie planu nauki. Dzięki temu unikniesz chaosu i utrzymasz dyscyplinę. Listy zadań lub kalendarze z terminami pomogą Ci śledzić postępy i osiągać cele etapowe. Warto regularnie notować, co już osiągnąłeś, co jest do zrobienia i kiedy planujesz to zrealizować.

Zachowaj regularność

Nauka online może być bardzo elastyczna, ale warto uczyć się o stałych porach każdego dnia. Taka regularność pomaga utrzymać rutynę i przewidywalność. Narzucenie sobie pewnego rygoru może, w początkowej fazie wydawać się trudne.

Motywuj się zatem nagrodami za osiągnięcie celów lub za ukończenie trudnych zadań. To może być dodatkową motywacją do nauki. Nagrody mogą być małe, takie jak ulubiona przekąska, lub większe, jak krótki odpoczynek czy wyjście na kino po zakończeniu trudnego kursu. Nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Bądź cierpliwy. Nauka online może być trudna, a wyniki nie zawsze pojawiają się natychmiast. Pamiętaj, że proces nauki to stopniowe zdobywanie wiedzy, które wymaga czasu i wysiłku.

Zoptymalizuj swoją produktywność

Wiele osób czuje się bardziej zmotywowanych, gdy czują, że są produktywni. Problem w tym, że większość ludzi trzyma się określonego sposobu działania, ponieważ jest do tego przyzwyczajona. Możesz poprawić swoją produktywność, analizując, co jest dla Ciebie skuteczne, nawet jeśli oznacza to wyjście ze swojej strefy komfortu i po raz pierwszy wypróbowanie szkolenia online. Dodatkowo określ nie tylko, w jaki sposób uczysz się najlepiej, ale także kiedy jest najlepszy czas na naukę, biorąc pod uwagę Twoją energię, skupienie i środowisko, w którym będziesz uczyć się na odległość. Możesz spróbować pracy w bibliotece lub kawiarni i sprawdzić, czy czujesz się bardziej zmotywowany. Określ, gdzie, kiedy i jak możesz być bardziej produktywny, a następnie zoptymalizuj tę produktywność, aby zaplanować naukę zdalną, która na pierwszy rzut oka wydaje się dla Ciebie wyzwaniem.

Zadbaj o przerwy

Podczas sesji roboczych poświęć czas na regularne przerwy, w końcu czysty i wypoczęty umysł jest skuteczniejszy! Jeśli możesz, idealnym rozwiązaniem będzie 15-minutowa przerwa, czas na rozprostowanie nóg, wypicie kawy lub po prostu oczyszczenie umysłu. To od Ciebie zależy, czy stworzysz własną rutynę!

Różnicuj metody nauki

Aby uniknąć nudy i rutyny  postaraj się zróżnicować metody nauki. Eksperymentuj z różnymi technikami nauki, takimi jak czytanie, słuchanie, notatki czy nauka w grupie. Znalezienie różnych sposobów na przyswajanie wiedzy może uczynić naukę bardziej interesującą. Pomogą Ci w tym nowe technologie. Korzystaj z narzędzi edukacyjnych dostępnych online, takie jak aplikacje do nauki online, platformy e-learningowe czy multimedia.

Aktywność podczas zajęć online jest również w tej kwestii kluczowa. Zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi i angażowanie się w dyskusje jest pomocne w zrozumieniu materiału,  utrzymuje również Twoje zaangażowanie. Jeśli pojawi się problem, nie wahaj się prosić o pomoc czy wsparcie szkoleniowców. Razem można łatwiej radzić sobie z wyzwaniami nauki online.

Blended learning (metoda hybrydowa)

Korzyści, jakie oferuje blended learning  w przypadku nauczania na odległość jest wiele. Biorąc udział w szkoleniach online, odniesiesz korzyści spersonalizowane wsparcie ze strony specjalistów pracujących w branży. Będą w stanie Cię poprowadzić, odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i zmotywować. Co więcej, będzie umiał zidentyfikować swoje mocne strony, jednocześnie wiedząc, jak je wykorzystać. Szkoleniowcy pozwolą także precyzyjnie opracować projekt i przeprowadzić go pomyślnie. Wspólnie zdefiniujecie swoje cele, środki i sposób strategie, które należy wdrożyć, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Niezależnie od sposobów wdrożenia i kontynuowania nauki w systemie e-learningowym pozostań POZYTYWNY. Dzięki odpowiednim narzędziom i wsparciu, można skutecznie utrzymać zaangażowanie i osiągać sukcesy w nauce online.

Czytaj również: Szybkie zapamiętywanie – odkryj 10 niezawodnych sposobów na wyostrzenie pamięci! 

e-learning
Agnieszka Le Roch-Murat

Agnieszka Le Roch-Murat

Jestem współzałożycielką platformy e-learningowej Openmind4zero, w firmie odpowiedzialna za zasoby, jakość szkoleń i strategie dydaktyczne. Od 22 lat pracuję jako tłumacz i lektor języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. Spełniam się również jako szkoleniowiec i team leader w obszarach związanych z tłumaczeniem, nauczaniem i wykorzystywaniem języków obcych w przestrzeniach zawodowych. Moje zacięcie pisarskie wyrażam w blogach, satyrach i tekstach piosenek. Angażuję się także w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Najnowsze wpisy:

Udostępnij ten artykuł:

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter