Blended learning –  skuteczna metoda nauki języków obcych 

Blended learning to innowacyjne podejście edukacyjne, które łączy tradycyjne metody nauczania z nowoczesnymi technologiami. W praktyce, blended learning łączy w sobie tradycyjne zajęcia z interaktywnymi materiałami dostępnymi online. Dzięki temu uczniowie mogą korzystać zarówno z bezpośrednich interakcji z nauczycielem np. poprzez wideokonferencje, jak i samodzielnego eksplorowania treści na platformach e-learningowych. Wszystko to jest dopasowywane do indywidualnych potrzeb uczniów. 

e-learning

Rozwój na Twoich zasadach

Dlaczego jednak w ostatnich latach blended learning stał się tak popularny w świecie edukacji? Przede wszystkim, dynamiczny rozwój technologii umożliwia wykorzystanie interaktywnych narzędzi, które angażują uczniów i ułatwiają przyswajanie wiedzy. To przyciąga uwagę nauczycieli, którzy poszukują innowacyjnych metod motywujących do nauki. Dodatkowo, elastyczność blended learningu doskonale odpowiada na zmieniające się potrzeby uczniów. Możliwość dostępu do treści online oznacza, że nauka nie jest ograniczona do sal lekcyjnych i stałych godzin. Każdy uczeń może dopasować proces nauki do swojego tempa i stylu życia

Dlaczego warto wybrać blended learning?

Metoda blended learning, potwierdzona skutecznością przez badania nad procesami edukacyjnymi, przyczynia się do szybszego i trwalszego przyswajania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności. Struktura tej metody opiera się na dwóch równie istotnych elementach. Pierwszym z nich jest samodzielna nauka, wspomagana przez materiały multimedialne. Drugim kluczowym składnikiem są zajęcia prowadzone przez szkoleniowca, zarówno w tradycyjnej sali szkoleniowej, jak i online, które umacniają umiejętności wypracowane w procesie indywidualnej pracy.

Indywidualne zaangażowanie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.

W nauce języka obcego, równie istotna jak jakość lektora, jest samodzielna praca uczącego się. To od własnego zaangażowania zależy, jak szybko i z jakim poziomem biegłości osoba będzie posługiwać się danym językiem obcym.

Nie trzeba poświęcać długich godzin i zmagać się z nudnymi podręcznikami, by osiągnąć postępy w nauce. Dzięki e-learningowi, który zawiera elementy gry oraz materiały multimedialne, nauka staje się wygodna, dynamiczna, angażująca i przyjemna.

Wsparcie szkoleniowca dopełnia efektywność nauki

Rola szkoleniowca jest nieoceniona w określeniu indywidualnych potrzeb kursantów, tworzeniu kompleksowego planu nauczania oraz prowadzeniu rozmów. To on koryguje błędy, rozwiewa wątpliwości, inspiruje do aktywnego udziału w konwersacjach i wyznacza kolejne cele edukacyjne. Szkoleniowiec wspiera również rozwój umiejętności czytania, pisania, słuchania oraz zapamiętywania. Niemniej jednak, te aspekty w dużej mierze opierają się na regularnym samodzielnym wysiłku – bez osobistej pracy nawet najlepszy szkoleniowiec może napotkać ograniczenia.

Dlaczego blended learning jest tak efektywny?

Tradycyjne zajęcia z lektorem wymuszają jednolite tempo nauki dla wszystkich uczestników, nie pozostawiając przestrzeni na indywidualne podejście. To może generować stres i prowadzić do zahamowania komunikacji w języku obcym oraz utrudniać rozwijanie zdobytych umiejętności. Ponadto, tradycyjne formy edukacji językowej niosą za sobą wysokie koszty, co czasami przekracza budżet wyznaczony na ten cel. Dodatkowo, motywacja do nauki maleje wraz z upływem czasu, prowadząc do spadku uczestnictwa. W rezultacie, kursant może odczuwać niezadowolenie z efektów nauczania. 

Przewagą e-learningu, a w szczególności metody hybrydowej blended learningu jest fakt, że program nauki samodzielnej jest zaprojektowany w taki sposób, aby każdy kursant mógł go dopasować do swoich potrzeb zarówno w kontekście tempa nauki, komfortu nauki w dowolnym miejscu na świecie,  jak i własnej dostępności. 

Aż 66,7% kursantów uczących się metodą blended learning w firmie Jeronimo Martins uznało, że połączenie samodzielnej nauki na platformie e-learningowej i zajęć ze szkoleniowcem pozwala uczyć się języka obcego dużo lepiej. Ta metoda okazała się w przypadku tej ogromnej firmy zdecydowanie najskuteczniejsza i zmotywowała pracowników do dalszej nauki. Taki rezultat broni się sam!

Przeczytaj także: E-learning jako kluczowe narzędzie szkoleniowe dla Pokolenia Z w miejscu pracy.

e-learning
Agnieszka Le Roch-Murat

Agnieszka Le Roch-Murat

Jestem współzałożycielką platformy e-learningowej Openmind4zero, w firmie odpowiedzialna za zasoby, jakość szkoleń i strategie dydaktyczne. Od 22 lat pracuję jako tłumacz i lektor języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. Spełniam się również jako szkoleniowiec i team leader w obszarach związanych z tłumaczeniem, nauczaniem i wykorzystywaniem języków obcych w przestrzeniach zawodowych. Moje zacięcie pisarskie wyrażam w blogach, satyrach i tekstach piosenek. Angażuję się także w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Najnowsze wpisy:

Udostępnij ten artykuł:

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter