Co powinieneś wiedzieć, aby nauczyć się języka polskiego jako obcego?

W jaki sposób nauczyć się języka polskiego jako obcego w sposób szybki i optymalny? Dowiedź się, jakie są dostępne aplikacje i kursy online.
Nauka języka polskiego jako obcego może być niezbędna dla obcokrajowca mieszkającego w Polsce, szczególnie jeśli chce się zintegrować, żyć i pracować w tym kraju. Choć język polski uchodzi za bardzo trudny do opanowania, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc podnieść poziom językowy. W tym artykule przyjrzymy się różnym opcjom nauki języka polskiego dla osób z zagranicy przebywających w Polsce.

e-learning

Rozwój na Twoich zasadach

Jakie opcje nauki języka polskiego jako obcego są dostępne dla obcokrajowców w Polsce?

Opcji nauki języka polskiego jest kilka, zależnie od dostępności budżetu i preferencji uczącego się. Mogą to być:

 • Zajęcia z języka polskiego organizowane przez urząd miasta i stowarzyszenia, które często oferują darmowe warsztaty dla obcokrajowców,
 • Lekcje polskiego jako obcego organizowane przez szkoły i uniwersytety, które mogą być płatne, ale często mają specjalne programy dla studentów zagranicznych,
 • Zajęcia prywatne, które zapewniają indywidualne podejście i dostosowanie nauki do potrzeb uczącej się osoby,
 • Strony internetowe oferujące materiały do nauki języka polskiego, takie jak Learn Polish Feel Good, Mówić po polsku czy One Minute Polish, które dostępne są często za darmo,
 • Aplikacje mobilne do nauki języka polskiego jako obcego, takie jak Busuu, Rosetta Stone czy PolishPod101, które pozwalają na naukę w dowolnym czasie i miejscu,
 • Platformy elearningowe oferujące interaktywne i wciągające kursy do samodzielnej nauki lub w opcji blended learning, gdzie kursant może skonsultować się z nauczycielem, jak w przypadku Openmind4zero. 

Oprócz tego, zanurzenie w środowisku językowym poprzez codzienną praktykę, czytanie, słuchanie oraz rozmawianie po polsku, będzie kluczowym elementem w opanowaniu języka.

Język polski posiada jednak kilka poważnych trudności, z którymi uczniowie mogą się spotkać:

 • Odmiana przez przypadki – polski posiada siedem przypadków, co może być wyzwaniem dla osób posługujących się innymi językami, w których liczba przypadków jest mniejsza lub w ogóle nie występuje,
 • Deklinacja – zmiana końcówek w zależności od przypadków i rodzajników może być zawiła dla początkujących,
 • Trudne do wymówienia głoski – język polski posiada kilka dźwięków, które mogą być trudne do opanowania,
 • Skomplikowana gramatyka – bogata systematyka gramatyczna, taka jak czasowniki nieregularne, może być wymagająca dla uczących się,
 • Czasownik w wersji męskiej i żeńskiej – podział rzeczowników ze względu na płeć może być dezorientujący dla niektórych uczniów,
 • Bogate słownictwo oraz liczne synonimy – polski charakteryzuje się zróżnicowanym słownictwem, co może być wyzwanie dla osób uczących się języka.

Pomimo tych trudności, każdy, kto podejmie się nauki polskiego z zaangażowaniem i chęcią, może nauczyć się płynnie nim posługiwać. Kursy elearningowe z języka polskiego dla obcokrajowców są doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy i umiejętności językowych. Wspólnie z zaangażowanym nauczycielem można pokonać trudności i skutecznie doskonalić język.

Jakie są formy zajęć z języka polskiego dla obcokrajowców online?

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do internetu stał się powszechny, nauka języka polskiego jako obcego jest się jeszcze bardziej dostępna. Coraz więcej stron internetowych oraz platform elearningowych oferuje również lekcje polskiego online. Taka forma nauki może być bardzo skuteczna, pod warunkiem, że podejmiemy się nauki z zaangażowaniem i systematycznością.

Aby osiągnąć sukces w nauce języka polskiego online, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów:

 • Twój poziom językowy: Zanim zaczniesz naukę, wykonaj test poziomu znajomości języka polskiego, aby określić swój stopień zaawansowania. Dzięki temu będziesz mógł wybrać lekcje, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i umiejętnościom.
 • Metoda nauki: Wybierz stronę internetową lub aplikację, która oferuje metodologię nauki najbardziej odpowiadającą Twojemu stylowi uczenia się. Możesz wybierać spośród różnych podejść, takich jak blended learning, nauka poprzez gry, lekcje tematyczne, materiały wizualne czy audiowizualne.
 • Twoje potrzeby: Określ, w jakim celu chcesz nauczyć się języka polskiego. Wybór odpowiednich materiałów, które skupiają się na Twoich celach, może przyspieszyć proces nauki.
 • Kursy polskiego online mają wiele zalet. Dają możliwość nauki wszystkich aspektów języka oraz oferują pomoc w nauce gramatyki, pisowni, słownictwa i wymowy. Dodatkowo, platformy te często oferują atrakcyjne dodatki, takie jak filmy wideo, podcasty, ćwiczenia interaktywne, lekcje o kulturze i cywilizacji, czy też arkusze słownictwa i wyrażeń idiomatycznych.

Wśród stron, które warto wykorzystać do nauki języka polskiego jako obcego, znajdują się:

 • Learn Polish Feel Good: Ta strona umożliwia naukę polskiego do pracy, podróży i codziennych sytuacji. Oferuje ćwiczenia słownictwa i gramatyki oraz testy sprawdzające wiedzę. Dodatkowo, dostępne są również materiały dedykowane dla podróżników.
 • Mówić po polsku: To darmowa platforma, która skupia się na osobach początkujących i średnio zaawansowanych. Oferuje praktyczne umiejętności językowe, od podstawowych słów i zwrotów do bardziej zaawansowanych zagadnień gramatycznych, przypadków i czasów. Dzięki materiałom wideo i podcastom, można doskonalić wymowę i zdobywać nowe słownictwo.
 • One Minute Polish: Ten krótki, kilkuminutowy kurs wprowadza w podstawy języka polskiego. Każda lekcja jest łatwa do przyswojenia.
 • Dodatkowo, warto wspomnieć o popularnych platformach jak Duolingo, Babbel czy Mosalingua, które specjalizują się w nauce języków obcych, w tym języka polskiego.

Podsumowując, nauka języka polskiego jako obcego może być wyzwaniem, ale z odpowiednim zaangażowaniem, regularną praktyką oraz korzystaniem z różnych dostępnych opcji, każdy może osiągnąć poziom płynności w mówieniu po polsku. Wybierając odpowiednie zajęcia lub aplikacje do nauki, można skutecznie doskonalić swoje umiejętności językowe i łatwiej porozumiewać się w Polsce. Pamiętaj, że powtarzanie jest kluczem do sukcesu, więc codzienna praktyka i zanurzenie w językowym środowisku są niezwykle ważne. 

Czytaj także: Nauka języka polskiego dla obcokrajowców – najlepsze dostępne aplikacje.

e-learning
Agnieszka Le Roch-Murat

Agnieszka Le Roch-Murat

Jestem współzałożycielką platformy e-learningowej Openmind4zero, w firmie odpowiedzialna za zasoby, jakość szkoleń i strategie dydaktyczne. Od 22 lat pracuję jako tłumacz i lektor języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. Spełniam się również jako szkoleniowiec i team leader w obszarach związanych z tłumaczeniem, nauczaniem i wykorzystywaniem języków obcych w przestrzeniach zawodowych. Moje zacięcie pisarskie wyrażam w blogach, satyrach i tekstach piosenek. Angażuję się także w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Najnowsze wpisy:

Udostępnij ten artykuł:

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter